E-ehituse platvormi 3D kaksik

Deadline: Oktoober 2024

Kliimaministeerium

3D kaksik on Eesti füüsilise ruumi virtuaalne vaste. Selleks toob kaksik kokku andmed Ehitisregistrist, Maa-ameti eri andmebaasidest, Teeregistrist jne. Füüsilise ruumi kõrval kuvab kaksik ka nö juriidilist ruumi ehk eri regulatsioonidest tulenevaid, ruumiotsuseid mõjutavaid piiranguid. Täpse ülevaate kaksiku funktsioonidest leiab kasutusjuhendist.

 

11.12.2023

Käivitunud on 3D kaksiku järjekordne arendusetapp, mille käigus teostab Datel AS järgmised tööd:

  • puude kuvamine (andmed Maa-ametist ja Metsaregistrist)
  • modelleerimistööriist, et kasutaja saaks lisada visandada kaksikus lihtsaid hoonemahte
  • teede visualiseerimine (andmed Maa-ametist)
  • maapinnamudelile aluskaardid maapinnamudelile
  • asutajaliides andmete allalaadimiseks
  • muinsuskaitse vaated Tallinnas, Tartus ja Pärnus
  • tööriist hoonete visuaalseks analüüsiks energiamärgise klassi, kasutusotstarbe, korruselisuse, soojusallika ligi ja esmase kasutuselevõtu järgi
  • koordinaatide ja pöördenurga täiendused ifc failide allalaadimisel
  • ifc failide API kaudu üles laadimise võimalus
  • ifc mudelite kuvamise parandamine

Töö valmib 2024. aasta sügisel.

_________________________________________________________________________________

30.03.2021

3D kaksik on avalikult kasutatav EHR-i kodulehel. Dokumentide hulka on lisatud ka 3D kaksiku arenduse dokumentatsioon (kasutajaliidese komponent ja üldine arhitektuur).

_________________________________________________________________________________

26.05.2020

Ehitatud keskkonna ning ehitise elukaarega seotud andmed ja teenused on praegu kättesaadavad killustatult, erinevate infosüsteemide ja teenusepakkujate kaudu. Ehitustegevuse planeerimisel ning teostamisel kulub liigselt ajaressursi erinevatest allikatest päritava info koondamisele, selle kooskõlalisuse kontrollimisele ning teenuste seostatud kasutamisele. Sisendinfo killustatuse tõttu tehakse eriti planeerimise ja projekteerimise etappides vigu, mille hilisem parandamine on kordades kulukam.

E-ehituse platvormi ja 3D kaksiku laiem eesmärk on lihtsustada ehitise elukaarega seotud tegevusteks vajalike andmete
kättesaadavust, parendada andmete kvaliteeti ning suunata ehitussektori osapooled kasutama uuenduslike lahendusi, nt
ehitusinfo digitaalset modelleerimist (BIM), mis on ehitussektori tootlikkuse kasvu olulisimaks mõjuriks.

E-ehituse platvorm on mikroteenustest koosnev tarkvaralahendus, mis laiendab olemasolevaid EHR-i funktsionaalsusi ning võimaldab ehitise elukaare toimingutes kasutada erinevate infosüsteemide e-teenuseid ning andmeid ühes terviklikus digitaalses keskkonnas. Lisaks liidestustele olemasolevate riiklike andmekogude ja e-teenustega peab platvorm hõlmama ka tulevikus loodavate ning erasektori andmeallikate ja e-teenuste liidestusvõimalust.

3D kaksik on ehitatud keskkonna 3D mudeli visualiseerimisrakendus, mis võimaldab kasutajal vaadata ehitisi ja ehitiste andmeid ümbritseva keskkonnaga seostatult, ka ajalises mõõtmes ehk erinevatel aegadel fikseeritud ja salvestatud seisu (ajalugu). 3D kaksik on kõige olulisem osa e-ehituse platvormi kasutajaliidesest ning põhiosa selles kuvatavast infost saadakse platvormiga liidestatud andmeallikatest, selle tõttu soovime need koos välja arendada.

Käesoleva arenduse skoobis on vajalikud e-ehituse platvormi baasteenused koos sellega liidestatud 3D kaksikuga. Arendustöö tugineb varasemalt läbiviidud 3D kaksiku uuringule (vt allpool).

Projekti lähteülesanne on leitav dokumentide sektsioonist.

Töö teostajaks on AS Datel ning projekti rahastatakse Euroopa Liidu struktuurivahenditest.

_________________________________________________________________________________

18.04.2019

Valmis MKMi poolt tellitud Eesti ehitatud keskkonna digitaalse kaksiku 3D visualiseerimise komponendi loomise uuring.

Kiire ülevaate uuringust saab lugedes kokkuvõtteid eesti või inglise keeles. Detailseks lugemiseks on lisatud ka lõpparuanne .zip arhiivina.

3D visualiseerimise komponent on üheks osaks kavandatavast e-ehituse platvormist, mille eesmärgiks on luua terviklik andmemudel Eesti ehitatud keskkonnast ehk digitaalne kaksik.

Valminud uuringu lähteülesandeks oli analüüsida kavandatava 3D visualiseerimise komponendi ärilisi ning tehnilisi aspekte ning teha ettepanekud kõige otstarbekama lahenduse loomiseks.  Uuringu osana loodi kontseptsiooni katseline tõestus ehk Proof of Concept (PoC).  Töö tulemus on sisendiks järgnevatele e-ehituse platvormi arendustele, mille käigus realiseeritakse 3D visualiseerimise komponent.

Uuringu raames kaardistati kasutusjuhud, kus andmete 3D kujul esitamine loob lisaväärtust avalikule sektorile, erasektorile ja/või riigi kodanikele. Analüüsiti eeldusi digitaalse kaksiku 3D komponendi kasutuselevõtuks Eestis ja võimalusi selle seostamiseks riigi teiste infosüsteemidega. Analüüsiti nii ärilisi (kasutusvaldkonnad, rakendusvõimalused), kui ka tehnilisi aspekte (s.h. lähteandmeid, mudeldamistarkvarasid, andmeformaate, andmebaasi haldamise metoodikat, LOD taset jm). Uuring annab ka ülevaate 3D kaksikute rakenduspraktikatest maailmas ning turul olemasolevatest tehnoloogiatest ning hindab nende sobivust ja rakendatavust Eesti kontekstis.

Uuring viidi läbi IKT arenguprogrammi 2018-2020 raames ning selle teostasid  AS Reach-U ning Civitta Eesti AS.

3D kaksik meedias:

27.05.19 Geenius.ee – Eestist valmib täielik 3D-mudel koos kõigi hoonete, torude, kaablite ja taimestikuga
27.05.19 Kuku Raadio saade Digitund
23.05.19  Ehitusuudised.ee – Tallinn saab 3D kaksiku prototüübi

 

Kliimaministeerium
3D kaksiku tooteomanik
Regina Viljasaar-Frenzel
+372 56 903 679
regina.viljasaar-frenzel@kliimaministeerium.ee

Next timeline post
Long Term View on Construction 2035

Read more

Search