Üleriigiline uuring elamute kasutusest väljalangevusest ja tühjenemise mustritest

Tähtaeg: Aprill 2022

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Majandus-ja Kommunikatsiooniministeerium koostöös Rahandusministeeriumi, TalTechi ja SPIN Unitiga viis läbi analüüsi, mille eesmärk oli andmepõhiselt mõista Eesti asulate ja hoonete tühjenemist, leida haavatavad piirkonnad ja anda poliitikakujundajatele nõu, kuidas elukeskkonna tühjenemist seirata. Eesti olukord on ainulaadne, kuna digitaalse ehitisregistri, rahvastikuregistri ja elektritarbimise andmete kombineerimine võimaldas koostada riigi esimese tühjenemise kaardi, mis lisaks asustamata eluruumide osakaalule võtab arvesse ka ajalist muutust. Kuna korterelamute andmestik on hoonepõhine, annab see täiendavad teadmistepõhised võimalused riigile ja kohalikule omavalitsusele elukeskkonna seireks ning elukeskkonna arengute korraldamiseks.

Esialgsed andmed (elektritarbimine) näitasid, et Eestis on 749 439 eluruumist (1.01.2020) üle 50 000 eluruumi asustamata – piltlikult kõik Järva, Jõgeva ja Lääne maakondade eluruumid. Samas selgus, et erinevad andmekihid ei anna kõigi eluruumide tegelikust kasutusest ülevaadet, vaid osutavad kohtadele, mida tuleks kohaliku omavalitsuse tasandil täpsemalt uurida – näiteks hooajaline kasutus.

Lae alla uuringu lõpparuande PDF.

Loe ka uurimistööga seotud Sirp artiklit: Millest me räägime, kui räägime kahanemisest? 

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Elamumajanduse Ekspert
Raiko Puustusmaa
+372 631 3609
raiko.puustusmaa@mkm.ee

Järgmine ajajoone postitus
Tee elukaare tarkvara TEET – II etapi vahe-eesmärk 4 ja vahe-eesmärk 5

Loe lähemalt

Otsing

Kui tead juba, mida täpsemalt otsid, olgu selleks E-ehituse visioon, mõni juhtumiuuring või juhendmaterjal mingi konkreetse ehitise elukaare etapi kohta, siis võid allolevat otsingut kasutada, et jõuda kiiresti otsitava sisuni.