Ehitus 2022+: E-horisont

Deadline: 23. november 2021

Ehitusettevõtjad, arhitektid ja ehitusinsenerid

23. novembril 2021 toimus ehitusvaldkonna kõige olulisem konverents ja auhinnagala Ehitus 2022+: E-HORISONT”.

Vaata salvestust:

Ehitus 2022+: E-HORISONT

Mis terendab silmapiiril? Noored ja e-ehitus ehk võti arukalt ehitatud keskkonnale. Tehnoloogia peadpööritava arengu keskel peame heitma pilgu kaugemale e-horisondile, et mõista, milline on tulevikutegijate vajadustele vastav haridus. Ehitus 2022+ seab seekord fookusesse, millisest ehitatud keskkonnast me unistame ning kuidas luua pinnas, et noored arhitektid, insenerid, ehitajad, tellijad ja ettevõtjad need unistused ka täide saaksid viia.

Konverentsi teises osas kuulutame pidulikult välja, kes saavad tiitlid digiehituse tulevikutegija, aasta noor ehitusinsener, aasta innovatsiooniprojekt, aasta ehitusprojekt, aasta tegu, aasta ehitusinsener, aasta ehitaja ja tark tellija.

 

AJAKAVA – teisipäev 23.11.21

10:00 Algus

10:05 Avasõnad – Taavi Aas, Majandus- ja taristuminister
10:10 „Ehitusinsener – see kõlab uhkelt!” Ettekanne on allalaetav siit – Irene Lill, Tallinna Tehnikaülikool, ehituse ja arhitektuuri instituudi professor.
10:30 „Digitaalsed koostöövormid ja ehituse ükssarvikud” – Sille Pihlak, Eesti Arhitektide Liidu liige, Eesti Kunstiakadeemia teadur ja arhitektuuripraksis PART asutaja
11:00 „Mis pakub põnevust digitaalajastu ehitusinseneridele?” – Jürgen Einpaul, ehitusinsener, projekteerija, EstKonsult
11:30 „Mida peame lisaks tehnika ja tehnoloogiaaladele veel õppima?“ Ettekanne on allalaetav siit – Alari Arro, ehitusinsener, Arro & Agasild Inseneribüroo

12:00 Lõuna

12:40 „Mis tõi meid siia, ei vii meid enam edasi” (Toomas Hendrik Ilves) Ettekanne on allalaetav siit– Alan Väli, mudelprojekteerimise projektijuht, aasta noor ehitusinsener 2020, Merko Ehitus Eesti AS
13:00 “Ehitusinseneeria 2.0 – interdistsiplinaarsus või spetsialiseerumine?” Ettekanne on allalaetav siit– Lauri Tuulberg, juhatuse esimees, Welement AS
13:20 Peaesineja saksa arhitekt Achim Menges „Towards a Novel Material Culture in Architecture” (ettekanne on inglise keeles)
14:10 Diskussioonipaneel: Kui kaugel on e-horisont?
Osalevad Irene Lill, Alari Arro, Jürgen Einpaul, Alan Väli, Ivo Volkov, Sille Pihlak
Modereerib Jaan Saar

15:00 Energiapaus

15:40 Majandus- ja taristuminister Taavi Aasa tervitussõnad ja auhinnagala
„Digiehituse tulevikutegija 2021” tudengipreemia – Digitaalehituse klaster
„Aasta noor ehitusinsener 2021″ – Eesti Ehitusinseneride Liit
„Aasta innovatsiooniprojekt 2021″ – Digitaalehituse klaster)
„Aasta ehitusprojekt – rajatis 2021″ – Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liit, EKEL
„Aasta ehitusprojekt – hoone 2021″ – Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liit, EKEL
„Aasta tegu” – Digitaalehituse klaster
„Aasta ehitusinsener 2021″ – Eesti Ehitusinseneride Liit
„Aasta ehitaja 2021″ – Eesti Ehitusettevõtjate Liit, EEEL
„Tark Tellija” – Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, MKM

16:50 Kokkuvõte

 

REGISTREERUMINE

Klikkides siia >>

Konverentsi korraldavad:

Digitaalehituse klaster, Eesti Ehitusinseneride Liit (EEL), Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liit (EKEL), Eesti Arhitektide Liit (EAL), Eesti Ehitusettevõtjate Liit (EEEL) ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium (MKM).

 

ESINEJAD

Hariduse teemast inspireerituna astub konverentsil peaesinejana üles saksa arhitekt Achim Menges. Ettekanne toimub inglise keeles. LinkedIn

Achim Menges on Frankfurdis tegutsev kutseline arhitekt ja Stuttgardi Ülikooli korraline professor. Ta on Stuttgardi Ülikooli arvutusliku projekteerimise ja ehituse instituudi asutanud direktor ning arhitektuuri lõimiva arvutusliku disaini ja ehituse oivakeskuse juht. Lisaks on ta töötanud Harvardi Ülikooli disainiteaduskonnas arhitektuuri külalisprofessorina ning mitmete ainete külalisprofessor on ta olnud ka Euroopas ja mujal Ameerika Ühendriikides. Ta lõpetas Arhitektuuriühingu alla kuuluva Londoni Arhitektuuriülikooli cum laude. Seejärel juhtis ja õpetas ta sealsamas magistri- ja diplomiõppe tudengeid.

Achim Mengese (teadus)töö keskendub lõimiva disaini arendamisele, arvestades nii arvutusliku disaini meetodite, robotitepõhise tootmise ja ehituse kui ka arenenud materjali- ja ehitussüsteemide kokkupuutepunktidega. Tema töö põhineb valdkondadevahelisel lähenemisel ja ta töötab koos struktuuri-, süsteemi-, tootmisinseneridega, informaatikutega, materjaliteadlastega ja bioloogidega.

Ettekanne: Teel uudse materiaalse kultuuri poole arhitektuuris
Materiaalset kultuuri kirjeldatakse kui kultuuri füüsilist olemasolu ja väljendust esemetes ja arhitektuuris. Achim Menges arutleb loengus, kuidas digitehnoloogiad panevad meid materiaalsuse käsitust ja materialiseerumise tehnoloogiaid arendama, mida on arhitektuuri ees seisvate mitmetahuliste sotsiaal-kultuuriliste ja ökoloogiliste väljakutsete valguses hädasti vaja. Tutvustades valitud teadustöid ja ehitusprojekte, väidab ta, et valdkondadevaheline innovatsioon viitab sellele, et projekteerimisarvutused ei ole enam digimaailma binaarsusega piiratud, vaid selle asemel liidestuvad need tihedalt keerulisema füüsilise maailmaga. Seega on esile kerkimas arhitektuuri uus materiaalne kultuur, luues disaini, inseneriteaduse ja sotsiaalteaduste vahele uusi seoseid.

 



Irene Lill
, Tallinna Tehnikaülikooli ehituse ja arhitektuuri instituudi professor
LinkedIn

Ettekanne: „Ehitusinsener – see kõlab uhkelt!”

Sille Pihlak, Eesti Arhitektide Liidu liige, Eesti Kunstiakadeemia teadur ja arhitektuuripraksis PART asutaja
Sille Pihlak on praktiseeriv arhitekt, õppejõud ja teadur Eesti Kunstiakadeemias. Oma igapäevatöös ajab ta uue ruumikultuuri jälgi, mis pakuks alternatiive tavapärasele hoone esteetikale ning lahendusi muutustele, mis tulenevad meie eetilisest kohustusest tegeleda pöörangutega kliimas ja ühiskonnas.

Ettekanne: „Digitaalsed koostöövormid ja ehituse ükssarvikud”

 



Jürgen Einpaul
, ehitusinsener ja projekteerija (EstKonsult)
LinkedIn
Jürgen Einpaulul on kokku ligi kümneaastase kogemusega ehituskonstruktsioonide projekteerija inseneribüroos Estkonsult. Aastatel 2011-2016 töötas Jürgen õppe- ja teadusassistendina Šveitsi Föderaalses Tehnikainstituudis Lausanne’is, kus ta kaitses 2016. aastal doktorikraadi raudbetoonplaatide läbisurumise teemal. 2016-2018 jätkas Jürgen uurimistööd järeldoktorandina Inglismaal ja Portugalis. Inseneritöös pakub Jürgenile huvi tänapäevaselt digitaalsete ja klassikaliste arvutusmeetodite ühendamine ning ehituskonstruktsioonide optimeerimine. Lisaks inseneritööle õpetab Jürgen raudbetoonkonstruktsioonide projekteerimist tulevastele ehitusinseneridele Tallinna Tehnikaülikoolis.

Ettekanne: „Mis pakub põnevust digitaalajastu ehitusinseneridele?”
Suuremal osal 20. sajandist koosnes ehitusinseneride töö paljuski jälgimisest, et nende projekteeritu vastaks täpselt normidele ja juhenditele. Sellega tuleb aga arvutustehnika järjest paremini ise toime. Tehnilise ja igavavõitu töö asemel saavad tänapäeval ja tulevikus insenerid taaskord keskenduda uute lahenduste väljamõtlemisele, nagu tehnikarevolutsiooni algusaegadel 19. sajandil. Et Eesti insenerkonnas oleks ka tulevikus selle jaoks piisavalt inimaju-resurssi, tuleb ühiskonna teadlikkust ehitusinseneri tööst ja selle olulisusest juba praegu tõsta.

 



Alari Arro
, ehitusinsener (Arro & Agasild Inseneribüroo)
LinkedIn
Alari Arro on volitatud ehitusinsener, kuid insenerikarjäärist olulisemal kohal on tema jaoks viimastel aastatel olnud suhtlus- ja juhtimisprobleemide lahendamine psühholoogia vaatevinklist. Ta testib ja rakendab neid teadmisi Arro & Agasild Inseneneribüroo juhtimise ja sealsete inimeste arendamise kaudu.

Ettekanne: „Mida peame lisaks tehnika ja tehnoloogiaaladele veel õppima?”
Alari Arro tutvustab meie kõige kallimat ja väärtuslikumat tööriista ja selle tööpõhimõtteid. Teravamad kuulajad saavad praktilisi vihjeid, kuidas seda tüüpi tööriistu enda ettevõttes hästi juurutada.

 



Alan Väli
, aasta noor ehitusinsener 2020
LinkedIn
Alan on lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli 2015. aastal ning samast aastast töötab ta ka Merko Ehitus Eestis. Ta on osalenud mudelprojekteerimise projektijuhina mitme tunnustatud projekti projekteerimises ja ehitamises, millest märkimisväärsemad on tema hinnangul Telia büroohoone, T1 kaubanduskeskus, Viimsi Riigigümnaasium ja Türi Põhikool koos spordihoonega. Täna juhib Alan Merkos projekteerimise juhtidest ja projekteerijatest koosnevat meeskonda ning vastutab mitme projekti projekteerimise juhtimise eest. Aastal 2020 tunnustas Eesti Ehitusinseneride liit teda tiitliga Aasta noor ehitusinsener 2020.

Ettekanne: „Mis tõi meid siia, ei vii meid enam edasi” (Toomas Hendrik Ilves)
Ettekandes vaatab Alan ehitusvaldkonnale noore inseneri pilguga ja arutleb inseneritöö oleviku ja tuleviku üle.

 



Lauri Tuulberg
, ettevõtja (Welement AS)

LinkedIn
Lauri Tuulberg on õppinud TalTechis ehitust ja Hong Kongi Ülikoolis tööstusinseneeriat.
Objekti- ja projektijuhina on ta töötanud erinevate profiilidega ehitusobjektidel, alates tunneltest ja munitsipaalkortermajadest kuni luksusvilladeni. Viimased aastad tegelenud peamiselt Welementi prefab tehase käivitamisega. Peamised huvivaldkonnad on hübriidkonstruktsioonid, industriaalne ehitus, modulaarsed ehitussüsteemid ja masskohandatavus.

Ettekanne: „Ehitusinseneeria 2.0 – interdistsiplinaarsus või spetsialiseerumine?”
Lauri Tuulberg on arutletud, kas tulevikus on üldse arhitekte vaja ning üleüldse, mis võiks olla esimesed ametid, mille tehisintellekt (A.I) ehitussektoris kaotab? Pigem on tõenäolisem, et nn. klassikaline projekteerija on üks esimesi ameteid, mis digitaalsete tööriistade arenedes asendub keskmise keerukuseastmega algoritmiga. Milline peaks välja nägema tuleviku ehitusinseneri haridus – kas pigem spetsialiseerumine tehnilisuse suunas või interdistsiplinaarne lähenemine, mis põimiks kokku kunsti, infotehnoloogia, logistika, inseneeria jne?

 

Konverentsi juhib Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi digitaalehituse valdkonna juht Jaan Saar.
LinkedIn

Ürituskorraldus: Ave Ader
Avetar OÜ
+372 5689 6079
ave@avetar.ee

Meedia: Kadri Laube
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Avalike suhete nõunik
+372 625 6372
kadri.laube@mkm.ee

Next timeline post
TAL-BIM

Read more

Search